www.decolores.hu

EN -

Blog: Tudósítás - Keresztúton

Készítő:: Kiss_Erik_Richárd Publikálva: 2010. március 22. 00:00:00

Keresztútjárás, hagyomány, mely az apostolok koráig nyúlik vissza. Eredetileg az az útvonal Jeruzsálemben, amelyen Jézus végigment a kereszttel a Golgotáig. A két évezredes ájtatosságot immár harmadik éve, sok településhez és annak híveihez hasonlóan a Szent Arnold Janssen Csoport szervezésében és vezetésével a cursillós közösségek is végigjárják.

Így volt ez március Első Péntekén, fokcsikorgató esti téli szélben, mikor már mindannyian ízelítőt kaphattunk az előző heti tavaszból. A keresztúton mintegy 100 cursillista és érdeklődő jelent meg a már hagyományosnak számító helyszínen, az egykori Rácvárosban, a Tabánban.

A szertartás bevezető gondolatai között elhangzott az együttlét fő kérdése: „Mit jelent végigjárni és végigelmélkedni a keresztény hívő léleknek az Úr Jézus szenvedését és kereszthalálát”?  A választ nem kaptuk meg rögtön, mivel a beszélő arra kérte a jelenlévőket, hogy mindenki gondolja át, hogy életének mely területein van jelen gond, baj, szenvedés vagy megoldhatatlannak tartott probléma!

A rövid önvizsgálat és mérlegkészítés során mindenki rájöhetett arra, hogy nehézségeink, keserűségeink, vagyis életünk hétköznapi keresztjei, mindannyiunk számára hétköznapi értelembe vett, saját, egyéni keresztutat rajzolhatnak meg. Ezeken a mi egyéni Via Dolorosa-inkon (keresztút egyik latin eredetű neve, szó szerint Fájdalmak vagy Könnyek Útja) is megtapasztalhatjuk, a néha elviselhetetlennek és kibírhatatlannak tűnő terheink alatti megroggyanásainkat, eleséseinket éppúgy, mint a feltápászkodás és az újra kezdeni tudás kegyelmét. De saját stációinkban éppúgy ott lehet, az igaztalan elítélésünk mellett, a ránk rótt, megváltoztathatatlannak tűnő ítélet elfogadásának súlya is.

A keresztútnak azonban, emelte ki bevezetőjében a testvér, nemcsak a könny, a bánat és a fájdalom a velejárója, hanem a részvét és segítőkészség is. Hisz gondoljunk csak arra, amikor életünk folyamán hétköznapi Cirenei Simonok emelik le vállunkról a sokszor erőnket meghaladó és megoldhatatlannak tűnő feladatok okozta  terheket. De így van ez akkor is, amikor rejtőzködő Veronikák könnyítenek a stressztől és fáradtságtól elcsigázott állapotunkon.

„De nem vagyunk egyedül kétezer éve!” Hangzik a hétköznapi szenvedéseinket leíró felsorolás ellenpontjaként, a megkönnyebbülést és megoldást ígérő felkiáltás! Az Úr Jézus szenvedésének és halálának szemlélésében tehát megkaphatjuk a kegyelmeket (ki-ki hite, felkészültsége szerint), hogy megismerjük, megszeressük és gyakoroljuk azokat az erényeket, melyeket Jézus mutat keresztútján számunkra!

A „Fájdalom Útjának” végigjárásának tehát az a legfőbb üzenete, hogyan tudjuk Krisztushoz hasonlóan, Vele azonosulva, az Ő isten-emberi mintája szerint megoldani, feldolgozni a saját szenvedéseinket.

Az állomásokhoz kapcsolódó elmélkedéseket mindig más testvér olvassa. Eközben is arra jöhetünk rá, hogy a szentnek tartott keresztút és a mi hétköznapi életünk, mennyire hasonló, hogy a szent és a profán sokszor mennyire nem is különül el egymástól.

Az első állomást olvasó testvér, Jézus halálra ítélésénél arra tér ki, hogy milyen nehéz elfogadni a hamis ítéletet, melyet néha környezetünk, vagy legjobb barátaink hoznak felettünk.  Ez azonban annak felismerésére vezethet, hogy megértsük: sohasem támaszkodhatunk teljesen az emberekre.  Amikor igaztalanul ítélnek el minket, akkor is Krisztus oldalára állhatunk, hisz Őfölötte is hamisan ítélkeztek. A döntés azonban nem semmisíthet meg!   Ne féljük, hangzik a további buzdítás. Számunkra az ítélet a Hozzá vezető ajtó. E hamis ítéletben is találkozhatunk Vele.

A nem szűnő, metsző, télvíz idejére emlékeztető szélfúvás még elemibbé teszi a keresztutat. A stációk közötti rövid séta bemelegítésként, az énekszó pedig igazi lélekmelegítőként hat a letapadt izmok és lélek számára.

Az utolsó állomásnál, Jézus sírba tételénél, az embernek az az érzése támad, mintha remény nélkül maradna. „De az utolsó felolvasó testvér szavai bizakodásra intenek: „Ne féljünk! A halál, a látszólagos megsemmisülés nem veheti el utolsó ellenállásunkat. A halál, az a híd, amely minket és az Úr Jézussal összeköt. A bűn halála a mi örömünk és ölelkezésünk helye. A szeretet legcsodálatosabb kirobbanása. Jézus végigment ezen az úton és vár ránk. Engedjük át a halálnak azt, ami úgyis az övé! Ne úgy nézzünk többé a sírra, mint reménytelenségre és a végre, hanem mint születésre és kezdetre. Haljon meg hiúságunk! A húsvéti hajnal dereng már!

Elmúlt nyolc, a szél is alábbhagyott. Az ájtatosság végén, valóságos kőkereszt várja a szenvedés bugyrait gondolatban végigjáró, imádkozó híveket. A feszületet, a tabáni városrészt egykoron benépesítő görögkeleti szerbek emelték régi temetőjük emlékére 1865-ben. 

A záróima után a közösség, a Cursillo himnuszára kezd rá, mely talán soha nem volt időszerűbb, mint most, tavaszváráskor, a bűnbánó lélek megújulásának időszakában:

„…a szép tavasz jöttén a mező a rétség…  

De colores színes pompás a Krisztus, ki megholt s a sírból feltámadt…”

 

Kiss Erik Richárd

(Szt.Arnold Janssen Csoport)

ESEMÉNYEK

ULTREYA 15 - Egy nap emlékei

2022. május 28., szombat.
Regnum Marianum, Zoborhegytér, Zugló, Budapest.


Reggel 9-től gyülekező, regisztráció az altemplom előtt.
Korábbi érzések felidézésével, ismerős-ismeretlen arcok keresésével, izgalommal, kiváncsisággal gyülekezünk. Kisebb nagyobb csoportokba verődve, egymás ölelgetésével, csillogó szemekkel, egyre szélesebb mosolyokkal arcunkon érezzük: megérkeztünk.
Palya atya is berobog. Lojzi atya, a helyi plébános, néhány kedves köszöntő szó után bevonul a gyóntatószékbe. Szentmise kezdődik. És elindul egy csodálatos nap...

2022. június 01. 14:17:09
Bannerek
  Mária Rádió   Mária Út   Verbiták   Szent István Társulat   Keresztény Értékmegőrző Egyesület  
 

Minden jog fenntartva - De Colores

Impresszum